Parlamentná demokracia a la Matovič

Autor: Michal Daniel | 17.1.2013 o 9:07 | Karma článku: 8,10 | Prečítané:  2024x

Dlho som nepočul a nečítal o pánovi Matovičovi alebo OĽaNO. Pravdou síce je, že top "celebritou" týchto dní je samozrejme náš ujo prezident, ale nemohol som si odpustiť napísať niečo o návrhu novely zákona o politických stranách a politických hnutiach z Matovičovej dielne, pretože obsahuje jeho typický populisticko-utopický rukopis.

Novela obsahuje dva podstatné návrhy:

1) Zrušenie financovania politických strán a hnutí zo štátneho rozpočtu.

Tento návrh by som prirovnal k zrušeniu financovania cirkví zo štátneho rozpočtu. Tak ako sa ľudia prikláňajú k jednotlivým politickým stranám, tak sa prikláňajú aj k jednotlivým cirkvám, prípadne ich politika a náboženstvo vôbec nezaujímajú. Veľa ľudí si kladie otázku: "Prečo mám z mojich daní platiť cirkev, keď som neveriaci?". Rovnakú otázku si môžu položiť aj apoliticky zameraní jedinci. Rozdielne názory môžu panovať v otázke dôležitosti politických strán a dôležitosti cirkvi v spoločnosti a štátnom aparáte ako takom. Podľa môjho názoru je úloha politických strán a ich samotná existencia v parlamentnej demokracii oveľa dôležitejšia. Preto by som sa najprv prikláňal k zrušeniu financovania cirkví zo štátneho rozpočtu. Z tohto hľadiska ma udivuje prečo pán Matovič nikdy nepredložil aj takýto návrh. Možno preto, že nie je taký populistický a sám Matovič a spol. sú veľkí kresťania. Hlavne pán Kuffa, ktorý posielal homosexuálov za odbornou pomocou, keďže sú chorí. Názory na financovanie cirkvi sme tu už mali. Ja sa stotožňujem s názorom, aby si každý daňový poplatník zvolil akú cirkev (prípadne žiadnu) chce "sponzorovať" zo svojej časti dane, pretože je to slobodná voľba jednotlivca. Matovič chce, aby strana žila len zo svojich členských príspevkov. Chcel by som vidieť, ako chce dokázať ustrážiť rôznych sponzorov politických strán, ktorí sú tu síce aj dnes, ale bez peňazí zo štátneho rozpočtu by ich bolo ešte viac. Klientelizmus a korupcia by prekvitli ešte vo väčšej miere. Čo ma zaráža, tak Matovič si práve od novely sľubuje zníženie korupcie, pretože bez kampane (bod 2) podľa neho politické strany nebudú chcieť peniaze. Preto by som sa priklonil k rovnakému modelu ako mali byť financované už spomínané cirkvi. Každý daňový poplatník by financoval politickú stranu zo stanovenej časti svojej dane podľa svojho uváženia. Momentálne sa systém rozdeľovania peňazí politickým stranám riadi podľa volebného výsledku, čiže zvyčajne raz za štyri roky. Tento systém by bol možný napr. na základe daňového priznania, čiže na ročnej báze, čo je oveľa výpovednejšia hodnota aktuálnych politických síl. A hlavne by tak mohli byť financované aj menšie politické strany, pretože súčasne dostávajú príspevok len strany s volebným výsledkom nad 3%. Na druhú stranu by sa zakladali politické strany s vidinou ľahkého zisku a pritom by nevyvíjali žiadnu aktivitu. Čiže aj tu by bolo potrebné obmedzenie, ale nemuselo by sa určite ísť až na hranicu 3%. Financovanie by síce bolo komplikovanejšie, ale spravodlivejšie a hlavne na základe slobodnej vôle každého občana. Ďaľšou možnosťou financovania politických strán je rovnaký príspevok pre všetky politické strany, ktoré dosiahli napr. dnešné 3%, prípadne rovnaký príspevok pre strany s 3%-5% a o niečo vyšší pre parlametné strany. S takýmto niečím by samozrejme SMER nikdy nesúhlasil. No nemyslím si, že úplne zrušenie príspevkov zo štátneho rozpočtu pre politické strany je rozumné, ale o jeho zníženie sa určite zasadzujem.

2) Zákaz viesť kampaň parlamentným stranám.

Tento návrh považujem za oveľa závažnejší ako predchádzajúci. Naša Ústava zaručuje ochranu slobodnej súťaže politických síl v demokratickej spoločnosti. Zákaz kampane parlametným politickým stranám tejto slobodnej súťaži dosť prekáža, nemyslíte? Novým stranám by ste kampaň umožnili a parlamentným nie, to je závažné porušenie slobodnej súťaže v parlamentnej demokracii. Tento výplod fantázie pána Matoviča je podloženým argumentom o dostatočnom prezentovaní sa parlamentných strán voličom počas funkčného obdobia. A čo staré mimoparlamentné strany? Ani kampaň, ani prezentovanie počas funkčného obdobia. Vskutku zaujímavý návrh, ale pán Matovič si musí uvedomiť, že nie každý politik má vlastné noviny, v ktorých sa môže prezentovať. Týmto návrhom chce pán Matovič prispieť k väčšej aktivite parlamentných strán a k neohlupovaniu voličov počas kampane. No tu treba podotknúť poslednú kampaň, keď sa kandidáti posielali na polygraf (detektor lži), či sypanie injekčných striekačiek a koniec koncov aj tento ďalší populistický návrh z dielne Matoviča. K väčšej aktivite strán by skôr prispelo už spomínané financovanie podľa slobodnej vôle jednotlivca, keďže by malo ročnú periodicitu. Vždy som bol toho názoru, že volím politickú stranu podľa jej programu, hodnôt, či zásad, s ktorými sa stotožňujem. Kampaň mi ponúka možnosť sledovať tieto atribúty, ale zrejme som sa mýlil a podstatné je zvýhodniť nové strany na ceste do parlamentu.

 

Páčil sa vám článok? Hlasujte zaň aj na pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?